Chcesz przejść na skalę, najpierw oblicz skutki
To, czy opłaca się zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ponoszonych kosztów – mówi Grzegorz Grochowina – szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce.
Kto może zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego?
Taką możliwość wyjątkowo zyskały osoby, które wybrały za 2022 r. opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 17 ustawy nowelizującej Polski Ład mogą złożyć do 22 sierpnia 2022 r. na piśmie oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. Jeśli złożą takie oświadczenie, to od 1 lipca będą opodatkowani według skali, czyli według stawek 12 proc. i 32 proc.
Przypomnijmy, że co do zasady wybranej formy opodatkowania nie można zmieniać w trakcie roku. Przyznanie teraz takiej możliwości ma związek z obniżką od 1 lipca stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
Komu opłaca się zmiana?
Odpowiedź na to pytanie wymaga przeprowadzenia szczegółowej kalkulacji, uwzględniającej wiele różnych czynników: przede wszystkim wysokość przychodów przewidywanych za 2022 r. oraz wysokość ponoszonych kosztów. Istotna jest także stawka ryczałtu. Przykładowo jeśli ktoś płaci 17 proc. lub 15 proc. ryczałtu, to obniżka PIT do 12 proc. może być dla niego zachętą do przejścia z ryczałtu na skalę. Jeśli jednak ktoś rozlicza ryczałt według stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta